New loves

11:17 PMDuring the last weekend I visited two capital cities, Bratislava and Budapešť. I know, three things are nothing for two shopping days, but in last few days I have already bought a loot of things to wear :) Having a shopping plan was useless again. They had nothing from clothes and accessories I found on the website and wanted to buy. I had some discount vouchers from my favourite fashion magazine Emma, so at least I used one of them in H&M and bought this fringed bag. I was looking for a fringed bag for a long time yet, but none of them satisfied all my requirements. I´m really happy for finding this one, because it´s beautiful and also big enough to bring all the neccessery things with me (except of mobile and wallet, also cosmetics, sunglasses and a bottle of water :).

Počas minulého víkendu som navštívila hlavné mestá Bratislavu a Budapešť. Viem, na dve nákupy nič moc, no poslednú dobu som toho už nakúpila až-až :) Okrem toho, môj nákupný plán znovu zlyhal. Zas som si darmo vyhliadla krásne veci na webe, v obchode po nich nebolo chýru ani slychu. V Bratislave som aspoň v H&M využila zľavu z Emmy a kúpila túto krásnu strapcovú kabelku. Už dlho som jednu zháňala, ale žiadna z nich nespĺňala moje kritériá. Z tejto sa veľmi teším, pretože je veľmi pekná a aj dostatočne priestranná na to, aby som počas letných prechádzok mohla mať všetko so sebou (okrem mobilu a peňaženky aj kozmetiku, slnečné okuliare a fľašu vodu :).I was hesitating about buying these white platform sandals in Stradivarius a lot, but now I´m so happy I didn´t leave them in the shop. When I brought them home and opened my wardrobe I realised that they match with almost every piece of my clothes. Thanks to the platform, they are also very comfortable. And that white is the color of this season is just a final plus!

Dlho som premýšľala o kúpe týchto bielych platformových sandálov v Stradi, nakoniec sa ale veľmi teším, že som ich nenechala v obchode. Dokonale mi ladia takmer s každým oblečením a vďaka platforme sú aj neskutočne pohodlné. A to, že ich biela farba je farbou tejto sezóny je už len čerešničkou!


A knee-lenght skirt has been on my wishlist for a long time. I found this one in Pull&Bear. They have it in more colors and patterns, but my favourite was this classic black and white. 

Sukňa siahajúca po kolená bola už istý čas na mojom zozname prianí. Na túto som narazila v Pull&Bear. Mali ju vo viacerých farbách aj vzoroch, u mňa však zvíťazila táto klasická elegantná čierno-biela. 


You Might Also Like

0 comments

Powered by Blogger.