DIY Magazine chair

7:46 PM
I admit, it is not my invention, I saw a similar design piece in a Prague shop, where I really loved it. I love different types of fashion magazines and as I´m buying them monthly and don´t have a heart to throw them away, I already have heap of magazines at home. I also had a pillow at home, that I bought a few weeks ago and I didn´t know what to do with it, so I decided to do this mini chair that took me only about 5 minutes.
As I used only a third of my magazines for this, next time I will maybe do a little table from them (two rows of magazines with a wooden furniture board on the top) :)

Priznám sa, že nápad to nebol môj, podobný dizajnový kúsok som totiž videla v Prahe v jednom obchode, kde sa mi ihneď zapáčila a spomenula som si na množstvo magazínov, ktoré mám doma. Milujem viacero druhov módnych magazínov, ktoré si aj mesačne kupujem, a keďže vyhadzovať ich nemám srdce, v izbe sa mi vytvárajú kopy a kopy magazínov. Okrem toho som mala doma vankúšik, z ktorého som už dlho nevedela čo vytvoriť, a tak som sa bez váhania pustila do tvorby tejto ministoličky, ktorá mi netrvala viac ako 5 minút.
Magazínov som na ňu však použila aj takto iba tretinu nahromadených, takže si z nich nabudúce viem predstaviť štýlový malý stolík v podobe dvoch radov magazínov, na vrchu s drevenou nábytkovou doskou :)
You Might Also Like

2 comments

  1. Ohh, that's such a cute and brilliant idea! :) Me as a collector of magazines would mind to make one of these :) xx Maja
    ❤ http://majasmuffin.blogspot.co.at/

    ReplyDelete
  2. Oh this is so clever! I wanna do this =)

    ReplyDelete

Powered by Blogger.