Outfit from Prague

10:29 PM
While relaxing and visiting the sights all day long in Prague, I didn´t forget on my duties and you my readers. So we made these outfit photos for you. I think this outfit is quite elegant and comfy at the same time. I love to wear loafers, but for long walking such as this was, I would more appreciate running shoes or some comfy sneakers, but I haven´t packed any in my suitcase so I had to be happy for my loafers and for not having high heels. Otherwise this nylon jacket from Mango was an excellent choice for a rainy day and when the sun started to shine again, I could easily put it in my bag. It can be fold in a very small piece and its super lightweight, it nearly doesn´t weight a gram (when having to carry a leather or other materialed jacket in my bag I always feel like it rends my arms :). 
By the way, these photos were made in front the Jubilee synagogue, which became one of my favourite monumental building, thanks to it´s amazing colors and beautiful, interesting architecture. 

Ani počas oddychu a celodenného pobehovania po pamiatkach a uličkách Prahy, som nezabudla na povinnosti a na vás, a tak sme nafotili tento outfit, o ktorom si myslim, že je elegantný  a zároveň celkom pohodlný. Hoci nosím balerínky veľmi rada, na takéto dlhé chodenie by som viac ocenila bežecké topánky alebo iné pohodlné tenisky, tie som si však do kufra nezbalila, a tak som sa musela uspokojiť s tým, že aspoň nemám topánky na podpätku. Inak táto šušťáková bundička z Manga bola vynikajúca aj v daždivejšom počasí a vďaka svojmu ľahkému materiálu sa v čase, kedy vykuklo slniečko dala veľmi jednoducho poskladať a v taške mi vôbec nezavadzala (kožená bunda či svetre mi stále zaberú všetok miesta v kabelke a svojou váhou mi ruku skoro odtrhnú, pri tejto mám však pocit, že neváži ani gram :).
Mimochodom, fotky vznikli pred Jubilejnou synagógou, ktorá sa stala jednou z mojich najobľúbenejších budov, práve svojou úžasnou farebnosťou a krásnej, zaujímavej architektúre. 


jacket Mango / peplum top Bershka / pants Stradivarius / shoes and bag HM / watch FestinaYou Might Also Like

2 comments

 1. Wow this look is perfect!:) And Prague is wonderful as well.

  XX Alissa
  prêt-à-porter NOIR

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes it was really beautiful! Thanks a lot!:)

   Delete

Powered by Blogger.