Winter layering

9:34 PMIn my previous post I sweared you, that next time I show you an outfit wearing one of my new pieces from Zara. This time the choice fell on my new denim shirt dress. I wanted to buy one for a long time, but I couldn´t find the right one until now. This model is a bit oversized, A-lined, decorated with patches and have a slit on both sides. Because of their last feature, I´m not sure that I can also wear them in warm weather without stockings, but I overlooked this small detail when I was ordering them :) However, I really like their combination with a maxi sweater and overknee boots. I thought that outside is somewhat warmer than in the previous days, but I was wrong. A really cold wind was blowing and there was a damp foggy weather, so I was very happy for wearing a fur vest underneath my coat too. Because every piece is a bit oversized, I tightened my waist with a thin black belt, and I completed my outfit with a small crossbody bag.

V predchádzajúcom príspevku som Vám sľúbila outfit s využitím niektorého nového kúsku zo Zary. V tomto prípade padla voľba na džínsové košeľové šaty. Už dávno som si chcela jedny zaobstarať, avšak som nevedela natrafiť na tie pravé. Tento model je trochu oversized, strihaný do áčka, vrch zdobia trendy nášivky a na bokoch má rozparky. Práve kvôli poslednej ich vlastnosti nie je isté, že ich využijem aj v teplejšom období bez pančušiek, ale tento malý detail som pri objednávaní prehliadla :) Veľmi sa mi však páči ich kombinácia s maxi svetrom a s čižmami nad kolená. Hoci som si myslela, že sa oproti predchádzajúcim dňom trochu oteplilo, fúkal neskutočne studený vietor a bolo sychravé hmlisté počasie, a tak som bola rada, že som si ešte pod kabát obliekla kožušinovú vestu. Nakoľko sú všetky kúsky trochu oversized, pás som si stiahla čiernym opaskom, a outfit som doplnila malou crossbody kabelkou. 


denim shirt dress Zara / dark green sweater C&A / fur vest New Yorker / dark green stockings Calzedonia / overknee grey boots Vices (topankovo.sk) / black belt H&M / crossbody bag Stradivarius


You Might Also Like

3 comments

 1. Cute Outfit. Love the boots...  elogiosamislocuras.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Fantastic post, I very like your outfit :)

  new post
  https://www.instagram.com/ilijac/
  http://mensfashionobsession.blogspot.rs/

  ReplyDelete

Powered by Blogger.