Lace and cinnamon

2:01 PM
We shot this outfit almost 3 weeks ago, when I was enjoying the first warm, sunny days. That time I completed my outfit with a blue coat, but today I would change it for a thin sweater or a leather jacket. Because spring and summer are my favourite seasons, this nice weather gives me a lot of happiness. It´s a pity, that next to my university duties, I can´t enjoy the activities outside. When choosing my outfit, I bet on blue-cinnamon combination. I combined ripped jeans and cinnamon ankle boots with my favourite cinnamon shopper bag, which despite of its large measurments, never gives me the space I need. I could finally also wear my blue lace top. I consider lace as one of the most beautiful fabrics, because its romantic and even if the top hides much, it also slily shows much :) What more, this top is also decorated with trendy ruffles on sleeves, so it was love on a first sight.

Tento outfit sme fotili pred takmer 3 týždňami. Už vtedy som si užívala prvé teplé slnečné dni. Vtedy som ešte outfit doplnila modrým zimným kabátom, dnes by som ho už ale vymenila za tenký svetrík alebo koženku :) Nakoľko sú jar a leto mojimi najobľúbenejšími obdobiami, toto pekné počasie ma neskutočne teší. Škoda, že si ho vedľa školských povinností zatiaľ nemôžem naplno užiť aktivitami vonku. Pri výbere oblečenia som tentokrát stavila na modro-škoricovú kombináciu. Roztrhané džínsy a škoricové členkové čižmy som doplnila obľúbenou škoricovou shopper kabelkou, ktorá napriek svojim veľkým rozmerom, predsa nikdy neponúka mnou požadovaný priestor. Zo šatníka som mohla konečne vytiahnuť aj modrý čipkovaný top. Čipku považujem za jednu z najkrajších látok, pretože je nežná, romantická a aj keď top veľa zahaľuje, predsa len hravým spôsobom veľa aj odhaľuje :) Tento top je navyše doplnený aj trendy volánikom na rukávoch, takže to bola láska na prvý pohľad. 
blue coat Bershka / blue lace top Reserved / ripped jeans Pull&Bear / chelsea boots Topankovo / shopper bag Reserved / watch Daniel Wellington

You Might Also Like

0 comments

Powered by Blogger.