Santorini and Crete

12:53 AM


It´s the middle of june and the half of summer behind us. I´m sure, some of you have already been on a holiday, and some of you are still looking for a great offer. I belong to the second half. Last year we spent july with relax and collecting memories in Greece. I´m writing this post as an inspiration, in case you haven´t decided where to spend your vacation, or you want to visit this country in the future.

Je tu polovica júla a s ňou aj polovica leta za nami. Určite ste už niektorí šťastlivci boli na tohtoročnej dovolenke, a niektorí ju ešte len teraz zháňate. Ja patrím k druhej polovičke. Tak ako všetko, aj plánovanie dovolenky som si nechala na poslednú chvíľu a teraz si trieskam hlavu o stenu, nakoľko sú všetky júlové letenky predražené :) Minulý rok sme júl trávili oddychom a zbieraním zážitkov v Grécku. Tento článok vám prinášam na inšpiráciu, ak sa stále rozhodujete kam na dovolenku, alebo by ste v budúcnosti radi navštívili túto skvelú krajinu.


I love art and architecture, and the greece one has entirely amazed me. So it wasn´t a question, where would we go. I desired to see the beautiful streets and white-blue houses/churches on Santorini and Mykonos. But a week holiday for thousands wasn´t for us, so we were looking for a more available alternative. Crete is the best greek island to go, if you want to visit Santorini on a budget - with a ferry. When we were looking for a hotel, we also considered its location - the closer to the capital Heraklion the better. Finally, we found a very good last minute offer in Chersonissos.

Milujem umenie a architektúru a práve tá grécka ma úplne očarila. Nebolo preto otázkou, kadiaľ budú naše kroky viesť. Samozrejme, najviac ma lákali krásne uličky a bielo-modré domčeky či kostolíky na Santorini a Mykonose. Keďže však týždňová dovolenka za tisíce eur neprichádzala do úvahy, museli sme nájsť inú alternatívu. Hľadali sme teda dovolenku na Kréte, z ktorej je najlepšia dostupnosť na Santorini. Pri výbere hotela tiež rozhodovala lokalita, pretože čím bližšie k hlavnému mestu - Heraklionu, tým lepšie. Nakoniec sa nám podarilo nájsť skvelý last minute do Chersonissosu, ktoré leží iba kúsok východne od Heraklionu. A keď hovorím last minute, bol to naozaj last, pretože sme do obeda ešte vybavovali dovolenku v cestovnej kancelárii Turancar, a večer sme už odchádzali na letisko. Aspoň som však zistila, že zbaliť sa dá aj za pár hodín :)


We were accomodated in a 4* hotel Silva beach, which I can only praise. They had a great all inclusive service with a main, american and italian restaurant, several bars, 2 big pools, luxurious and nice recepcion, daily room cleaning, wellness, many activities and mainly a beautiful building with interesting architecture. Hotel consists of many little houses with lovely balconies in a typical greek style. This was the atmosphere, that I loved from the first sight. In addition, the hotel was situated in a very good location. Some of the hotels in Chersonissos were situated a few kilometers from the center, others on the top of a big hill. Our was located on the main street, where you can find some more hotels, cafes, restaurants, little shops with souvenirs, food or cosmetics, and also some travel agencies. It has a large beach, which wasn´t sandy, but we liked this type of beach a lot more! The sea was clear and beautiful blue. A piece of beach was also sandy, but mostly there were stony and rocky beaches, which we loved the most. The majority of people stayed at the main beach with deck chairs, so on smaller rocky ones we mostly had the sea just for us. I strongly recommend :)

Ubytovaní sme boli v 4* hoteli Silva beach, ktorý môžem iba chváliť. Mali skvelý all inclusive, hlavnú, americkú a taliansku reštauráciu, viaceré bary, 2 veľké bazény, luxusnú a milú recepciu, každodenné upratovanie izieb, wellness, rôzne programy pre ubytovaných a hlavne krásny hotel so zaujímavou architektúrou. Hotel totiž pozostával z viacerých malých domčekov s roztomilými balkónikmi v typickom gréckom štýle. Práve túto atmosféru som zbožňovala už od prvej chvíle. Navyše sa nachádzal vo výbornej lokalite. Niektoré hoteli stáli osamote, pár kilometrov od centra, iné boli umiestnené na vrchole obrovského kopca, z ktorého by sa mi teda nechcelo schádzať a šliapať naspäť viackrát denne :) Náš hotel bol umiestnený na hlavnej ulici, kde sa striedali hoteli, kaviarne, reštaurácie, obchodíky so suvenírmi, potravinami či kozmetikou, ako aj cestovné kancelárie. Mal veľkú pláž, na ktorú sa síce niektorí sťažovali, že nie je piesočnatá, nám to ale absolútne neprekážalo, naopak, táto sa nám páčila oveľa viac. More bolo priezračne čisté a krásne modré. Kúsok pláže bol aj piesočnatý, väčšinou sa však striedala kamienková a skalnatá s mini plážami, ktoré sme milovali najviac. Ľudia sa väčšinou zdržovali na tých hlavných plážach s lehátkami, na tých malých sme teda mali more väčšinou iba pre seba. Jednoznačne odporúčam :)Many websites offer a facultative trip or just a ferry ticket (cca. 120€ return ticket) to Santorini. But we decided to find a trip directly in Greece, not through the internet. Luckily. Locals offer facultative trips a lot cheaper, also the towns in Santorini are located on the top of a huge hill, so it wouldn´t be very comfy without a car (you can rent one in the harbor) and a guide. In Chersonissos you can find one travel agency next to the other. They offered nearly the same trips in a very similar price to Santorini, magical Elafonissi beach, Balos beach, Spinalonga island or Knossos palace. The hotel also offered these trips, but for a double price.

Ešte pred vybavením dovolenky som na internete hľadala ako sa dá najľahšie dostať na moje vysnívané Santorini. Viaceré stránky ponúkali fakultatívny výlet či samotný lístok na kompu (asi 120€ spiatočný). Nakoniec sme sa rozhodli vybaviť tento výlet priamo v Grécku, nie cez internet. Našťastie! Jednak miestni ponúkali fakultatívne výlety za oveľa menej peňazí, jednak sa miesta v Santorini nachádzajú na obrovskom kopci. Bez auta (ktoré si môžete požičať v prístave) a bez sprievodcu alebo nejakej super navigácie by sme to asi nedali :) V Chersonissose bola jedna cestovka veďla druhej. Ponúkali takmer rovnaké výlety s veľmi podobnou cenou, či už na Santorini, na rozprávkové Elafonissi beach, na Balos beach, ostrov Spinalonga či palác Knossos. Tieto výlety ponúkal aj samotný hotel, avšak za dvojnásobok ceny.


Agencies offer a Santorini trip in a one day and in a two day version. We chose the first one for 80€ per a person, which included a return ferry ticket, bus and a nice guide. We visited the picturesque town of Oia and the famous black sand beach in Kamari. In reality, Oia was even more amazing than on photos. High temperatures and a lot, really a lot of tourists spoiled our experience, but only a little bit. Famous black sand beach gave us a pleasant relax. Nevertheless, I fell in love with Santorini, I liked the beach and the blue sea in Crete a lot more than in Santorini.

Výlet na Santorini mali v jednodňovej aj dvojdňovej verzii, my sme si vybrali tú prvú za 80€, ktorá zahŕňala transfer ľoďou, autobus a milú sprievodkyňu. Navštívili sme čarovnú dedinku Oia a známu čiernu pláž Kamari. V pláne bolo aj hlavné mesto ostrova Fira (bohužiaľ, nejak to časovo nevychádzalo, a tak mali návštevníci na výber Firu alebo Kamari). Naživo bola Oia ešte nádhernejšia ako na fotkách, zážitok však trochu kazilo horúce počasie a veľa, naozaj neskutočne veľa turistov. Známe Black sand beach nám ponúklo príjemné schladenie a relax po dlhom chodení. Pláž ma ale ani trochu neohúrila. Spolu s morom bola neporovnateľná s tou, ktorú sme si mohli užívať na Kréte. Na malebné Santorini by som sa vrátila hocikedy, napriek tomu som rada, že sme mali dovolenku pokombinovanú takto :)    You Might Also Like

0 comments

Powered by Blogger.